Kurumsal Gönüllülük

Kurumsal taahhüdümüzün bir parçası olarak, çalışan ve emeklilerimizin sosyal gönüllülük çalışmalarını da destekliyoruz.

Henkel ilk defa 1998 yılında kurduğu Kurumsal Gönüllülük programı ile Henkel çalışan ve emeklilerini sosyal sorumluluk politikalarının önemli bir unsuru olarak değerlendiren ilk Alman şirketlerinden biri oldu. Çalışanlarının sosyal katılımını desteklemek Henkel açısından da çok faydalı olmaktadır. Daha iyi ekip çalışması, daha yüksek motivasyon ve işverenlerini daha yakından tanıma gönüllülerin bildirdiği olumlu sonuçlardan sadece bazılarıdır. Ayrıca, gönüllüler Henkel ile sosyal çevresi arasında önemli bir rol oynamaktadır.
 

Türkiye’de Kurumsal Gönüllülük

Otizmle ilgili atölyeler

Henkel çalışanı Müne Esim’in girişimi ile İstanbul Tohum Otizm Vakfı ile işbirliği yapılarak, otizmli çocukların ailelerine yönelik “otizm belirtileri ve yaklaşım tarzları” konulu atölye çalışmaları düzenlenmesine katkı sağlandı 

Bilim ve teknoloji sınıfı

Henkel çalışanı Ahmet Çallı’nın katkıları ile Ankara’daki Ufuk Ege İlkokulu’nun bir sınıfı yenilendi. Okul öncesi eğitim için bilim ve teknoloji sınıfı oluşturuldu, gerekli ekipmanlar yenilendi.

Etkinlik Odası

Bülent Pehlivan, Banu Vahapoğlu ve Fatma Eti’nin katkılarıyla Kocaeli Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Kassel Çocuk Köyü’ndeki 3-6 yaş arası çocukların kaldığı evin banyoları yenilendi ve etkinlik odası kuruldu.

“Daha iyi bir yaşam”

Henkel çalışanlarından Mehmet Yılmaz ve Yelda Bora’nın girişimi ile Gebze Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve İş Uygulama Okulu’nda eğitim gören zihinsel engelli çocuklara sosyal ve bireysel gelişimlerine katkı sağlayacak yardımlarda bulundu.

Bağış ile okula  spor aletleri alındı. Çocukların bağımsız olarak hareket edebilme özelliklerinin gelişimine katkıda bulunulması, yürüme uzuvlarının ve dengede durma kabiliyetlerinin gelişimine, kas ve eklem yerlerinin kuvvetlendirilmesine katkıda bulunulması hedeflendi.

Güneşli Eğlenceli Bahçeler

Henkel’in gönüllü çalışanlarından Yelda Bora’nın katkılarıyla Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı’na finansal destek verilerek, Bolluca Çocuk Köyü’nde yaşayan annesi veya babası olmayan çocuklara kendilerini daha rahat ve güvenli hissedebilecekleri bir bahçe yapıldı. Çocukların yaz ve bahar aylarında keyifli vakit geçirebilecekleri çardaklar kuruldu;  sorumluluk alarak kişisel gelişimlerine de katkı sağlayacakları ekim alanları yaratıldı.

Çocukların bu alanlarda mevsimsel sebze ve meyve hasatı gerçekleştirerek sağlık, organik çiftçilik, beslenme gibi konularda hayat boyu yarar sağlayacakları kazanımlar elde etmesi hedefleniyor. Ayrıca proje dahilinde yapılan söz konusu alan yeşillendirildi ve ağaç dikimi gerçekleştirildi.

“Zihinsel Engelli Çocuklar için Yüzme Kursları”

Henkel çalışanı Enver Yetkin’in çalışmaları ve katkıları ile, Gaziantep ve Ayıntap Lions klüplerinin ortaklaşa düzenlediği “Engelli Çocuklar için Yüzme Kursu” projesine destek verildi.Engelli çocukların eğitmenler eşliğinde düzenli olarak yüzdüğü bu kurs engelli çocukların hem yüzme becerilerini geliştirmelerine, hem de özgüven kazanarak, çevreleri ile daha güçlü ilişkiler kurmalarına yardımcı oldu.

“Sokakta Çalışan Çocuklara Meslek Edindirme Kursları”

Henkel ve Gaziantep Şahinbey Lions Kulübü Derneği işbirliği ile Gaziantep’te kurulan meslek kursunda sokakta çalışan çocuklara ‘çantacılık-saraciye işlemeciliği’ ve ‘ütücülük- ev hizmetleri ‘ konularında eğitim verilerek, meslek kazandırılması amaçlandı. Henkel çalışanlarından Enver Yetkin’in de katkılarıyla projede sokakta çalışan çocuklar meslek kazanarak, potansiyellerini keşfetme şansı bulurken, aynı zamanda rehabilitasyonlarını sağlama imkanı kazandılar.

“Hayata Hazırlan”

Henkel çalışanlarından Miray Solmaz ve İdil Örmen’in katkılarıyla Adana Sevgi Evleri Kız Yetiştirme Yurdunda yaşayan 13-22 yaş arası kızlar için eğitici atölyeler düzenlendi. Gerçekleştirilen atölyeler ile hem kimsesiz genç kızların yeteneklerini geliştirmelerine katkıda bulunuldu hem de ileride yaşamlarını geçindirmelerini sağlayacak yetenekler kazandırılması amaçlandı.  Genç kızlar kendi elleriyle anahtarlık, magnet gibi süs eşyaları yapmayı öğrendiler. Atölyeler sayesinde  ileriki yaşamlarında geçimlerini sağlayabilecekleri el becerileri kazandılar.

“Daha Temiz Hava, Daha İyi Koşullar”

Henkel çalışanı Nora Kaprilyan’ın girişimi ile Hayvan Barınağına, hava temizleyicisi bağışlandı. Havasızlığın ve kirli havanın hem çalışanları hem de oradaki hayvanları etkilediği hayvan barınağına, kötü kokuyu ve parçacıkları hapseden hava temizleyici cihazı ile kirlilikten uzak temiz bir hava sağlanmış oldu Böylece hem barınakta çalışanlara hem de hayvanlara daha temiz hava ve daha iyi koşullar sağlandı.

652930
Open Slideshow

Şahap Bener (solda) , İdil Örmen, Ezgi Baş ve okul öğretmeni Gaziantep’te açılan dil sınıfı ve kütüphanedeler. Henkel’in bu gönüllü çalışanları dil sınıfı ve kütüphanesinin açılışını sağlayarak, doğum ve yenidoğan bebek bakımı konusunda seminer de organize ettiler.

Şahap Bener (solda) , İdil Örmen, Ezgi Baş ve okul öğretmeni Gaziantep’te açılan dil sınıfı ve kütüphanedeler. Henkel’in bu gönüllü çalışanları dil sınıfı ve kütüphanesinin açılışını sağlayarak, doğum ve yenidoğan bebek bakımı konusunda seminer de organize ettiler.

Open Slideshow

Hande Ardane (solda) ve Aylin Kızılkaya Güçlü, Ankara'daki Hasanoğlan Öğretmenler İlkokulu'nda Füsun Pars Kütüphanesi'nin açılışındalar. Henkel çalışanları odanın ve bağışlanan kitapların yenilenmesinde yardımcı oldular.

Hande Ardane (solda) ve Aylin Kızılkaya Güçlü, Ankara'daki Hasanoğlan Öğretmenler İlkokulu'nda Füsun Pars Kütüphanesi'nin açılışındalar. Henkel çalışanları odanın ve bağışlanan kitapların yenilenmesinde yardımcı oldular.

Füsun Pars adına eğitim projeleri

Henkel'in Türkiye'deki çalışanlarından Füsun Pars'ın Mart 2014'te vefatından sonra, çalışma arkadaşları onun anısını onurlandırmaya kararlıydılar. 2015 yılında diğer üç gönüllüyle birlikte yenidoğan bebeklerin annelerini eğitmek amacıyla, Füsun Pars Dil Sınıfı ve Füsun Pars Kütüphanesi adlı kurumsal gönüllülük projesini başlatan İdil Örmen, "Çocuklara yardım etmek Füsun için çok önemliydi" diyor.

Bebek ölüm oranının yüzde 17 üzerinde olması nedeniyle, yenidoğan bebeklerin annelerinin eğitimi için Gaziantep ili seçildi. Karacaoğlan İlkokulu'ndaki bir sınıfı kullanarak, Henkel çalışanları doğum ve yenidoğan bebek bakımı hakkında bir seminer organize ettiler.  Çalışanlar bir sınıfı yenileyerek okulu yeni sıralar, dolaplar ve dizüstü bilgisayarlarla donattılar. Çocuklar şimdi İngilizce derslerini bu sınıfta yapıyor.  

Başkent Ankara'da Henkel çalışanları Hasanoğlan Öğretmenler İlkokulu'nda Füsun Pars Kütüphanesi'ni açtılar.

Kütüphane çocuklara yönelik rengarenk mobilyalarla ve kitaplarla dolu ve yaklaşık 330 öğrenciye hizmet veriyor.

Okul Kütüphanesi

Henkel çalışanlarından Gürkan Sönmez’in desteğiyle Van’ın yoksul bir köyünde bulunan Yaramış Köyü Ortaokulu’na yepyeni bir kütüphane kuruldu. Kütüphanenin tüm rafları ise Henkel çalışanlarını bağışladığı kitaplar ile donatıldı. Yaramış okulu öğrencilerinin bu proje sayesinde hem ders çalışabilecekleri bir kütüphanesi oldu hem de doya doya okuyacakları birbirinden güzel kitapları.

Sanat Stüdyosu

Henkel çalışanı Simla Ay’ın girişimi ile Kartal’da bulunan Emrullah Turanlı Çocuk Esirgeme Yurduna biribirinden çeşitli müzik aletleriyle dolu bir sanat stüdyosu kuruldu. Yurttaki kimsesiz çocukların boş zamanlarında  hobi geliştirebilecekleri, resim yapabilecekleri, gitar, keman, bağlama, vurmalı çalgılar, piyano, davul gibi müzik aletleri çalmayı öğrenebilecekleri bir stüdya sağlandı. Proje gönüllü müzik öğretmenlerinin de katkısıyla sürdürülebilir kılındı. Stüdyonun açılışı ise bir takım Henkel çalışanlarının da katılımıyla çocuklar ile birlikte eğlenceli etkinlikler ile gerçekleşti.

Umut Veren Nesiller

Henkel çalışanlarından Yelda Bora’nın destekleriyle hayata geçirilen Umut Veren Nesiller projesinde Hasan Tan Çocuk Esigeme Kurumundaki çocuklara okul kıyafetleri alındı.  Devlet koruması altında yuvada yaşayan çocukların ve yuvanın belli ihtiyaçları karşılanarak 23 Nisan etkinliği kapsamında çocukların bir köpek barınağına ilk ziyaretleri düzenlendi.

Çocuklar hem oyunlarla dolu keyifli bir gün geçirirken hem de sokak hayvanları hakkında bilinç ve farkındalık kazandılar. Doğaya ve tüm canlılara daha duyarlı ve sevgi dolu nesillerin yetişmesine katkı sağlandı.

Umut Bahçesi

Henkel çalışanı Sinan Sinanoğulları’nın girişimi ile hayata geçirilen proje kapsamında zihinsel engelliler için, onların sosyal gelişimlerine katkıda bulunmalarını amaçlayan bir tarım bahçesi oluşturuldu. Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) ile hayata geçirilen bu projede aynı zamanda öğrencilere mesleki eğitim sağlamak amaçlandı ve eğlenebilecekleri ve dinlenebilecekleri bir alan oluşturuldu.

Umut için Oynayalım

Henkel gönüllülerinden Deniz Aziz ve İrem Semerci’nin destekleriyle Kanserli Çocuklara Umut Vakfı(KAÇUV)  ile işbirliğinde  tedavi gören çocuklar ile etkinlikler gerçekleştirildi. Kanserli çocuklara ve ailelerine tedavi sürecinde onlara moral depolayan yaratıcı okuma ile birlikte taş boyama etkinlikleri gerçekleştirildi. Kendi elleriyle resimler yaptıkları taşları o günün anısına saklayan çocuklar, verilen hediyeler ile de mutlu oldular.

”Engelli Değil Yelkenli”

UYDER ( Umuda Yelken Engelliler Gençlik ve Spor Derneği ) tarafından düzenlenen “Engelli Değil Yelkenli” projesinde yelken eğitimi alarak, denize açılan görme ve işitme engelli çocuklar hem mücadele ve ekip çalışmasının önemi kavradılar  hem de topluma uyum sağlama yeteneklerini geliştirdiler.